Wymiany tarcz hamulcowych w Mercedesie – kiedy i jak powinno się to zrobić?

Wymiany tarcz hamulcowych w Mercedesie - kiedy i jak powinno się to zrobić - Serwis Mercedes-Benz

Wymiany tarcz hamulcowych w Mercedesie – kiedy i jak powinno się to zrobić?

Hamulce w połączeniu z oponami stanowią podstawę bezpieczeństwa na drodze. Długość drogi hamowania i wynikające z niej ryzyko wypadków zależy od ich efektywności. Dlatego tak ważne jest, aby hamulce działały sprawnie i skutecznie, gdyż czasami o wypadku decydują centymetry.

W porównaniu do klocków hamulcowych, tarcze nie wymagają tak częstej wymiany. W większości przypadków, dwie wymiany klocków odpowiadają jednej wymianie tarcz. Niezmiernie istotne jest, aby nigdy nie wymieniać tarcz bez jednoczesnej wymiany klocków. Nowe tarcze powinny iść w parze z nowymi klockami. Pamiętajmy także, że wymiana tarcz powinna dotyczyć obu tarcz z tej samej osi – nigdy nie powinniśmy robić tego pojedynczo.

Po wymianie hamulców, przez paręset kilometrów należy unikać gwałtownego hamowania, w szczególności z dużych prędkości. Pozwoli to na okres „dotarcia” nowych elementów, podczas którego usuwane będą fabryczne powłoki zabezpieczające elementy przed korozją na czas magazynowania przed montażem.

 

Zweryfikowanie stanu tarcz hamulcowych

Podczas wymiany klocków lub zmiany koła, warto zweryfikować stan tarcz hamulcowych. Zbyt cienka tarcza szybko się nagrzewa, co skutkuje zmniejszeniem efektywności hamowania, a także zwiększa jej podatność na pęknięcia. Każde z tych sygnałów wskazuje na konieczność wymiany tarczy.

 

Czy są jakieś oznaki, które mogą nam zasugerować potrzebę wymiany tarcz?

Oznaki wskazujące na nadmierne zużycie lub uszkodzenie tarcz hamulcowych to między innymi:

  • rytmiczne pulsowanie pedału hamulca,
  • wibracje podczas hamowania,
  • drgania kierownicy podczas hamowania

 

Uszkodzenia tarcz hamulcowych mogą nastąpić z różnych przyczyn, takich jak np. nagłe ostudzenie gorących tarcz (często przypadek podczas przejazdu przez kałużę, poprzedzonym mocnym hamowaniem lub hamowaniem z dużej prędkości)

 

Proces wymiany tarcz hamulcowych w Mercedes-Benz – 10 kroków

Nie zawsze jest to proces, który możemy przeprowadzić samodzielnie, we własnym garażu. W nowoczesnych modelach konieczne są specjalistyczne urządzenia diagnostyczne, aby ustawić zaciski w położeniu serwisowym, lub dezaktywować systemy wspomagające hamowanie na czas obsługi.

W Sterling Motors oferujemy kompleksową wymianę klocków i tarcz hamulcowych zgodną ze standardami Mercedes-Benz. Skontaktuj się z naszymi specjalistami już teraz!

Zapewniamy kompleksową usługę wymiany tarcz hamulcowych zgodnie z najwyższymi standardami Mercedes-Benz.