Mercedes-Geometria-zawieszenia-i-ustawianie-zbieznosci-kol-Sterling-Motors

Geometria zawieszenia i ustawianie zbieżności kół

Home > Usługi serwisowe > Geometria zawieszenia i ustawianie zbieżności kół

Mercedes – geometria zawieszenia i ustawianie zbieżności kół

Układ kierowniczy Mercedesa to jeden z najważniejszych elementów pojazdu, od którego zależy precyzja prowadzenia samochodu i bezpieczeństwo jazdy. Dlatego producent postawił bardzo restrykcyjne normy dotyczące tego, jak powinno wyglądać prawidłowe ustawienie geometrii kół samochodu.

Geometria zawieszenia w samochodach Mercedes

Czym właściwie jest geometria zawieszenia? Jest to położenie oraz ruch koła w trakcie jazdy, zdefiniowane przez zespół kątów, uwzględniających kąt pochylenia i wyprzedzania sworznia zwornicy, a także kąt i zbieżność pochylenia koła. Prawidłowa geometria optymalnie przenosi siły pomiędzy oponami a podłożem i decyduje o stabilności samochodu i jego kierowalności.

Prawidłowe wyważenie geometrii Mercedesa umożliwia kierowalność pojazdem w trakcie jazdy na wprost i bez utraty dynamiki podczas jazdy po łuku. Ponadto optymalizuje zużycie opon i paliwa, wpływa także pozytywnie na ustawienie kierownicy, co przekłada się na bezpieczeństwo.

Kluczowym parametrem geometrii jest zbieżność. Tym terminem określana jest relacja wzajemnego ustawienia kół przednich i tylnych. Aby ją określić, należy przyjrzeć się pojazdowi od góry – pozornie koła są ustawione względem siebie równolegle, ale kąt zbieżności między nimi może wahać się od +3 (wówczas koła są zbieżne) do -3 (koła rozbieżne) stopni. Przy napędzie na przednie koła zbieżność może być dodatnia, zerowa lub ujemna, a przy tylnym – tylko dodatnia.

Jak często powinna być przeprowadzana geometria zawieszenia Mercedesa?

Fachowcy i eksperci w dziedzinie motoryzacji zalecają, aby kontrola geometrii zawieszenia Mercedesa miała miejsce co najmniej raz na dwanaście miesięcy. Na jej częstotliwość wpływają przede wszystkim podłoże, po którym się jeździ. Gdy często pokonuje się dziurawe lub kiepskiej jakości drogi, wówczas dobrze wykonać kontrolę po sezonie zimowym.

Podczas jazdy łatwo zauważyć, czy mamy samochód Mercedes ze zbieżnością lub rozbieżnością. W pierwszym przypadku pojazd jest wyraźnie stabilny w jeździe na wprost, ale dość leniwie wchodzi w zakręty. Przy ustawieniu kół rozbieżnym należy zachować ostrożność – w trakcie jazdy na wprost wymagane są częste korekty. Znacznie zmniejsza to komfort prowadzenia.

Regularna kontrola geometrii kół umożliwia poznanie stanu technicznego samochodu i wczesne wykrycie elementów wymagających wymiany lub naprawy, co przekłada się na bezpieczniejszą i bardziej komfortową jazdę.

Gdzie przeprowadzić kontrolę geometrii zawieszenia Mercedesa?

Jeśli chcesz przeprowadzić kontrolę geometrii zawieszenia oraz sprawdzić zbieżność kół Twojego samochodu, zapraszamy do Sterling Motors w Warszawie. Jest to serwis Mercedes-Benz, w którym pracujemy na najnowocześniejszym sprzęcie. Nasze komputery potrafią dobrać w optymalny sposób parametry dla każdego modelu Mercedesa.

Ponadto oferujemy profesjonalne przeglądy okresowe oraz szczegółową diagnostykę. Szybko i fachowo pomożemy w każdej sytuacji – odwiedź nas już dzisiaj!

Masz problem geometrią i zbieżnością kół w Mercedesie ?