10 lut Jak przebiega proces zakupu auta z drugiej ręki?
Nabywanie auta z rynku wtórnego nie zawsze jest proste. Wymaga szczególnej uwagi na niektóre elementy, takie jak nieuczciwi sprzedawcy czy niewidoczne na pierwszy rzut oka wady. Czego więc powinniśmy być świadomi podczas zakupu używanego auta, aby nie wpaść w pułapki i jak wygląda proces związany z tą transakcją?
Jak bezpiecznie kupować auto z drugiej ręki?
Najważniejszym elementem jest dokładne analizowanie ogłoszeń. Powinniśmy zweryfikować, czy zawarte w nich informacje są wystarczające do podjęcia decyzji o ewentualnym zakupie, czy może coś w nich budzi nasze wątpliwości? Sprzedawca zazwyczaj na początku ogłoszenia podkreśla atuty pojazdu, a jego wady mogą być ukryte na końcu lub pominięte. W takiej sytuacji dobrze jest skontaktować się telefonicznie i zadać pytania dotyczące interesujących nas kwestii, nawet jeśli informacje te są już zawarte w ogłoszeniu. Podczas takiej rozmowy możemy ocenić, czy sprzedawca omija trudne pytania, czy odpowiada na nie zdecydowanie. W ogłoszeniu zwróć uwagę również na cenę pojazdu – zbyt niska może sugerować wiele ukrytych wad.
Podczas wizyty u sprzedawcy dokładnie sprawdzamy karoserię. Poszukujemy wszelkiego rodzaju uszkodzeń, korozji lub sytuacji, gdy nowa powłoka lakieru nakłada się bezpośrednio na starą. Auto, które ma już kilkanaście lat, nie będzie w stanie idealnym, ale podczas naszej wizyty będziemy w stanie zauważyć niedoskonałości czy ewentualne uszkodzenia.
Jeśli podczas oglądania używanego auta poprosimy sprzedawcę o historię pojazdu lub numer VIN, a on zacznie unikać odpowiedzi na te pytania, powinniśmy zachować szczególną ostrożność, a nawet zrezygnować z zakupu tego auta – jego stan techniczny może być znacznie gorszy, niż się na pierwszy rzut oka wydaje.
Warto również zapytać sprzedawcę o możliwość jazdy próbnej i przeglądu samochodu przed zakupem w serwisie Mercedesa. Dzięki temu lepiej ocenimy stan techniczny pojazdu.
Za Tobą już oględziny samochodu?
To teraz pora na formalności! Załóżmy, że Mercedes, który wybrałeś, spełnił Twoje oczekiwania, a cena za auto została ustalona. Teraz tylko kilka kroków dzieli Cię od bycia właścicielem tego auta!
Paragon, umowa czy może faktura?
Jeżeli nabywasz auto od komisu lub handlarza, najlepiej poprosić o wystawienie faktury VAT lub tzw. faktury marży. W przypadku tej drugiej opcji, należy upewnić się, czy wszystkie sprawy związane z podatkiem VAT zostały odpowiednio uregulowane. Jeśli tak nie jest, po pewnym czasie możesz otrzymać wezwanie do zapłaty podatku wraz z odsetkami od urzędu skarbowego.
Kupując auto od osoby prywatnej, sporządzasz standardową umowę kupna-sprzedaży. Każda ze stron otrzymuje po jednym egzemplarzu. Następnie odwiedzamy urząd skarbowy, aby zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych.
Przy sporządzaniu umowy dokładnie porównaj dane sprzedawcy z dowodem osobistym z tymi, które widnieją na dokumencie. Sprawdź poprawność numeru VIN. Poproś sprzedawcę o pełen komplet dokumentów – kartę pojazdu, dowód rejestracyjny i polisę OC. Jeśli auto, które kupujesz, jest importowane z zagranicy, poproś o dokument potwierdzający opłacenie akcyzy.
Następnie odwiedzasz odpowiedni urząd komunikacji i dokonujesz opłaty, której kwota zależy od różnych czynników, takich jak:
- Czy auto jest już zarejestrowane w kraju i powiecie, czy może trzeba wyrobić nowe tablice rejestracyjne?
- Czy auto zostało sprowadzone z zagranicy i należy uiścić dodatkowe opłaty za akcyzę i tłumacza przysięgłego?
Podpisanie umowy
Po sprawdzeniu danych, warto wpisać na umowie datę i godzinę przekazania auta – jest to zabezpieczenie dla obu stron.
Ubezpieczenie
Jeżeli auto, które nabyłeś, posiada ważną polisę OC, nie musisz jej przepisywać na siebie przed pójściem do wydziału komunikacji. Prędzej czy później i tak będziesz musiał to zrobić. Przed zawarciem umowy z dowolną firmą ubezpieczeniową, porównaj oferty kilku firm – obecnie ceny są dość wysokie.
Badania techniczne
Nie zarejestrujesz auta bez ważnego badania technicznego. Jeżeli Twoje nowo nabyte auto musi przejść takie badanie, musisz udać się na stację kontroli pojazdów przed wizytą w wydziale komunikacji.
Wydział komunikacji
Upewnij się, że masz wszystko, czego potrzebujesz: dowód osobisty, polisę OC, stare tablice rejestracyjne, umowę kupna, kartę pojazdu oraz prawidłowo wypełniony wniosek. Jeżeli wszystko jest w porządku, otrzymasz od razu nowe tablice oraz tymczasowy dowód rejestracyjny ważny przez 30 dni!
Kupno używanego samochodu to nie jest łatwe zadanie. Trzeba być czujnym nie tylko podczas poszukiwania i zakupu auta, ale także podczas załatwiania formalności po zakupie.